ای ام را در شبکــــــه‌های اجتماعــــــی دنبــــــال کنید

۵ راه برای تأمین امنیت حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی

یکی از مسائلی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی به وفور شاهد آن هستیم، هک شدن حساب‌های کاربری کاربران است. در واقع غریب به اتفاق این هک‌ها، به دلیل سهل‌انگاری خود کاربران رخ می‌دهد، نه ضعف امنیتی این شبکه‌ها. در این ترفند به معرفی ۵ راه مختلف خواهیم پرداخت که با عمل به آن‌ها می‌توانید امنیت حساب کاربری خود را در شبکه‌های اجتماعی تا حد بسیار زیادی تأمین کنید.

 

۱. فعال‌سازی احراز هویت دوعاملی بر روی حساب کاربری

بهترین و قابل اعتمادترین راه برای حفاظت از حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی، فعال نمودن احراز هویت دوعاملی (two-factor authentication) است. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و این کار را به شیوه‌های مختلف انجام می‌دهند، اما مرسوم‌ترین راه ارسال پیامک به گوشی تلفن همراه کاربر است. در این روش به هنگام ورود به حساب کاربری، پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور یک کد از طریق SMS به شماره تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود. پس از وارد کردن کد در سایت، ورود انجام می‌گیرد. فعال‌سازی این قابلیت معمولاً از صفحه‌ی تنظیمات حساب کاربری صورت می‌گیرد.
درصد امنیت این روش بسیار بالا است،‌ مگر آن که هکر تلفن همراه شما را دزدیده باشد یا به نوعی به محتوای گوشی شما دسترسی پیدا کند. در نتیجه به یاد داشته باشید هنوز همه چیز غیرممکن نیست، اما همین کار یک لایه‌ی امنیتی قوی را بر روی حساب کاربری شما ایجاد می‌کند.
social-networks-two-factor-authentication

۲. استفاده از نرم‌افزار مدیریت رمز عبور

معمولاً رمز عبوری که کاربران برای خود انتخاب می‌کنند، یک شماره یا واژه‌ای است که برای‌شان آشنا است. از طرفی کاربران اغلب از یک رمز عبور یکسان برای تمامی حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها استفاده می‌کنند. این دو کار باعث خواهد شد ضریب امنیت حساب کاربری شما بسیار کاهش پیدا کند. چرا که هم حدس زدن رمز عبور برای هکر آسان می‌شود و هم با هک شدن یک حساب کاربری، مابقی حساب‌ها نیز هک خواهند شد. چاره‌ی کار (ای ام) استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور است. این نرم‌افزارها علاوه بر تولید رمز عبورهای قوی، امکان ذخیره‌ی رمز عبور حساب‌های کاربری مختلف را برای شما فراهم می‌کنند. در نتیجه در صورت استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور، خیال‌تان از بابت پیچیده بودن رمز عبور و همین‌طور متفاوت بودن آن با رمز عبور دیگر حساب‌های‌تان آسوده خواهد شد.

social-networks-lastpass

۳. استفاده از آدرس ایمیل متفاوت برای فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که در قبل اشاره شد، بسیاری از کاربران در انتخاب رمز عبور خود ضعیف عمل می‌کنند. این اتفاق با انتخاب یک رمز عبور ساده و مشابه حساب‌های کاربری دیگر رخ می‌‌دهد. زمانی که هکر به حساب کاربری شما در یک شبکه‌ی اجتماعی دسترسی پیدا می‌کند، ایمیلی که با آن حساب کاربری خود را ایجاد کرده‌اید را مشاهده می‌کند و شروع به تست کردن این رمز عبور بر روی حساب ایمیل می‌کند. اما ایمیل شما، کلید زندگی دیجیتال شما محسوب می‌شود. با ورود هکر به ایمیل شما امکان دسترسی به تمامی حساب‌هایی که با این ایمیل ساخته‌اید برای او ممکن می‌شود (با استفاده از قابلیت فراموشی رمز عبور سایت‌ها) و ممکن است اطلاعات حساس و خصوصی دیگری را نیز مشاهده کند.

در نتیجه پیشنهاد می‌شود یک ایمیل مجزا از ایمیل اصلی‌تان ایجاد کنید و از آن بر روی حساب کاربری خود در شبکه‌ی اجتماعی مورد نظرتان استفاده کنید. با این کار حتی با لو رفتن رمز عبور حساب کاربری‌تان در شبکه‌ی اجتماعی، هکر یک ایمیل دیگر را بر روی حساب کاربری شما مشاهده می‌کند. ایمیلی که متصل به حساب‌‌های کاربری مهمی نیست و داده‌های حساسی در آن وجود ندارد.

social-networks-email-e1469563518244

۴. افزودن شماره تلفن همراه به عنوان گزینه‌ای برای بازیابی رمز عبور

بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی امکان اضافه کردن شماره تلفن همراه به عنوان گزینه‌ای برای بازیابی حساب کاربری در شرایط اضطراری را می‌دهند. در نتیجه هنگامی که حساب کاربری شما هک شد و امکان ورود به آن از شما سلب شد، از طریق گزینه‌ی موجود جهت بازیابی از طریق شماره تلفن می‌توانید حساب کاربری خود را بازیابی کنید. اگر شبکه‌ی اجتماعی مورد نظر شما این قابلیت را دارد حتماً شماره تلفن همراه خود را به آن اضافه کنید.
social-networks-phone

۵. تنظیمات حریم خصوصی را رعایت کنید

گاهی هکر با مطالعه‌ی صفحه‌ی شخصی شما در شبکه‌ی اجتماعی، به بسیاری از اطلاعات خصوصی شما نظیر ایمیل و شماره تلفن پی می‌برد. این اطلاعات که برای بازیابی حساب کاربری به کار می‌روند می‌‌توانند امنیت شما را به خطر اندازند. از طرفی به سوالات امنیتی که برای بازیابی حساب به کار می‌روند و پاسخی که برای آن‌ها انتخاب کرده‌اید دقت کنید. به فرض اگر سوال شما این است که «ماشین شما چه رنگی است؟» و شما عکسی از ماشین‌تان را در صفحه‌ی شخصی‌تان قرار داده باشید، به آسانی پاسخ این سوال را در اختیار دیگران قرار داده‌اید.

اگر شما شخص مشهوری نیستید و اطلاعات‌تان در فضای مجازی به آسانی دردسترس نیست، حریم شخصی خود را به خوبی تنظیم کنید تا با حفظ اطلاعات شخصی‌تان، امنیت‌ حساب‌تان نیز محفوظ باقی بماند.

Privacy

Telegram_Ad

❤️ ای ام را در شبکــــــه‌های اجتماعــــــی دنبــــــال کنید

    این مطلـــــب را با دوستـــــان خـــــود به اشتـــــراک بگذاریـــــد

سید علی عترتی

برنامه نویس, طراح وب و بازی ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *