ای ام را در شبکــــــه‌های اجتماعــــــی دنبــــــال کنید

۳+۱ نکته‌ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل.

خیلی از افراد مشتاق هستند با عکاسی در شب حال و هوای خاصی را که پس از پایین رفتن خورشید حاکم می‌شود به تصویر بکشند. عکاسی در شب خود یک هنر است و مهارت یافتن در آن با استفاده از دوربین گوشی موبایل می‌تواند مشکل‌تر هم باشد. از نورهای مصنوعی گرفته تا تکان خوردن دوربین، اتفاقات زیادی وجود دارند که ممکن است عکس گرفته‌شده در شب را به عکسی نامناسب تبدیل کنند که نمی‌تواند جوهر سوژه‌ی مورد نظر را به‌خوبی به زبان بصری ترجمه کند. بااین‌وجود در زیر نور مهتاب هم مانند عکاسی در زیر نور خورشید می‌توان عکس‌های زیبایی ثبت کرد. در ادامه ۴ نکته ساده ولی مهم را برای شما آماده کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید به کیفیت عکس‌های شبانه‌ی خود را بالاتر ببرید.

۱. دوربین گوشی را ثابت نگه‌دارید و صبر داشته باشید.

بدون شک ثابت نگه‌داشتن دوربین گوشی موبایل یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید هنگام عکاسی در شب در نظر بگیرید. در نور کم تکان خوردن دوربین می‌تواند عکس را تار کند و این موضوع به دلیل زمان نوردهی بیشتر مورد نیاز برای ثبت عکس رخ می‌دهد. برای گرفتن بهترین عکس ممکن صبر داشته باشید. سعی کنید با تکیه دادن به یک جسم سخت مانند دیوار، درخت یا تیر چراغ‌برق گوشی را کاملا بی‌حرکت نگه‌دارید. در صورت امکان می‌توانید دوربین گوشی را با قرار دادن آن روی یک محل با ثبات مانند لبه‌ی یک نیمکت یا میز ثابت کنید. با این اقدامات می‌توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که لرزش دوربین گوشی هنگام عکاسی باعث خراب شدن عکس نخواهد شد.

۰۱- عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل - عکاسی موبایل

عکس از Olga Otchenasheva

۲. میزان نوردهی (Exposure) دوربین گوشی موبایل را تنظیم کنید.

در عکاسی، Exposure یا میزان نوردهی به مقدار نوری اشاره دارد که با هر بار فشردن دکمه‌ی شاتر به یک بخش خاص از عکس اعمال می‌شود. برای گرفتن بهترین عکس ممکن با دوربین گوشی موبایل بهتر است میزان نوردهی را به‌صورت دستی تنظیم کنید. در دوربین گوشی‌هایی نظیر آیفون، HTC 10، هوآوی P9 می‌توانید پس از تعیین نقطه‌ی فوکوس با حرکت دادن انگشت روی صفحه‌نمایش به سمت بالا یا پایین میزان نوردهی را به‌سادگی کم‌وزیاد کنید. هدف از تنظیم نوردهی این است که بخش‌های پرنور صحنه به میزانی در عکس نوردهی شوند که رنگ‌ها و جزئیات آن‌ها به‌خوبی مشخص شود. نوردهی بیش‌ازحد می‌تواند بخش‌های پرنور صحنه را به‌قدری روشن کند که جزئیات بصری آن‌ها از دست برود. از این‌که برای ثبت دقیق رنگ و جزئیات صحنه میزان نوردهی را کم کنید هراسی نداشته باشید.

۰۲- عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل - عکاسی موبایل

عکس از Olga Otchenasheva

۳. از نورهای محیطی موجود استفاده کنید.

اگر هنگام عکاسی موبایل در شب منبع نوری مصنوعی در نزدیکی شما بود از آن بهره بگیرید. حتی منابع نوری ضعیف هم می‌توانند به شما کمک کنند تا از بالا رفتن نویز در عکس یا تاری ناخواسته جلوگیری کنید. نکته‌ی دیگر این‌که سعی کنید تا جای ممکن از فلش استفاده نکنید. هرچند فلش با نیت خوبی ساخته شده است ولی می‌تواند با ایجاد بخش‌های پرنور خشن و عجیب در عکس فرصت شما برای ثبت یک لحظه‌ی تکرار نشدنی را نابود کند. اگر سوژه‌ی شما یک انسان است برای رسیدن به بهترین نتیجه می‌توانید آن را در محلی قرار دهید که منبع نوری به شکل غیرمستقیم او را روشن کند.

۰۳- عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل - عکاسی موبایل

عکس از Olga Otchenasheva

۴. از زوم استفاده نکنید.

پیش‌ازاین بارها گفته‌ایم که زوم دیجیتال می‌تواند روی هر عکسی، در شب یا روز، تاثیر منفی داشته باشد. اهمیت این نکته هنگام عکاسی در شب بیشتر می‌شود، به این دلیل که با زوم کردن شما لرزش دست خود و نویز عکس را هم تقویت خواهید کرد. بگذریم که زوم دیجیتال رزولوشن مفید استفاده‌شده برای گرفتن عکس را کم می‌کند و جزئیات ظریف سوژه را از بین می‌برد. به هر روش ممکن از زوم کردن خودداری کنید. برای مثال می‌توانید به سوژه نزدیک‌تر شوید یا اگر این کار ممکن نبود پس از گرفتن عکس آن را برش بزنید. با این روش قطعا از نتیجه‌ی نهایی رضایت بیشتری خواهید داشت.

۰۴- عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل - عکاسی موبایل

عکس از Olga Otchenasheva

عکاسی در شب ممکن است مشکل باشد ولی با تمرین و تکرار همه‌ی عکاسان موبایل می‌تواند این مهارت را به دست بیاورند. دوربین گوشی‌های موبایل روزبه‌روز در حال پیشرفت هستند و توان رقابت با سایر دوربین‌های دیجیتال را پیدا کرده‌اند. بااین‌حال هنوز هم عکاسی موبایل معایب خاص خودش را دارد و به همین دلیل عکاسان موبایل باید برای ثبت عکس‌های زیبا در شب به مهارت‌های خود اتکای بیشتری داشته باشند.

کانال تلگرام ای ام 1382

❤️ ای ام را در شبکــــــه‌های اجتماعــــــی دنبــــــال کنید

    این مطلـــــب را با دوستـــــان خـــــود به اشتـــــراک بگذاریـــــد

سید محمد عترتی

برنامه نویس، بازی ساز و طراح لوگو، بنر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *